Jump to content

Staré televizní přijímače

Všechny mé staré TV mám už jen na obrázkách. Průzkum byl důkladný až do posledních součástek. Alespoň jeden televizor mi však zůstal: TV ZNAMJA 58 - rok výroby 1959 - 1962.
Trošku složité bylo získat signál obrazu a zvuku, protože televizor přijímá jen 12 kanálů v pásmu VHF. Vyřešil jsem to tak, že do anténního vstupu TV jsem napřed připojil starý jednotranzistorový UHF/VHF konvertor, do něj přes koax DVBT přijímač s UHF modulátorem přepnutý na AV- vstup a do něj počítač s kartou s CINCH výstupem video a audio. Na počítači je spuštěn Youtube.

Než došlo k tomu, aby televizor fungoval, bylo potřeba opatrně demontovat chasi, odstranit silnou vrstvu prachu štětcem a vysavačem a zkusit televizor zapnout do napájení a přitom se ničeho nedotýkat, protože chasi není odděleno od napětí sítě ! Po zjištění, že se ihned ozývají zvuky připomínající elektrickou svářečku nebo ohňostroj, bylo třeba hledat příčinu. Ta spočívala v uvolněné matce elektrolytického kondenzátoru. Po jejím dotažení se podařilo rozsvítit obrazovku, ale samozřejmě bez modulace. Protože vše bylo na poklep velice nestabilní, bylo nutné ještě vyčistit všechny kontakty, všechny potenciometry a proletovat drátky uvnitř dutinek konektorů a vývodů obrazovky a přilepit uvolněnnou bakelitovou patici na skleněné hrdlo. Po naladění konvertoru z UHF do VHF, se konečně objevil obraz. Zvuk nešel, protože na DVBT přijímači bylo potřeba nastavit východní normu zvuku nosnou frekvenci 6,5MHz. Obraz byl vertikálně nelineární, což způsoboval vyschlý/přerušený elektrolytický kondenzátor 100uF/30V v katodě elektronky L9 v koncovém stupni vertikálního rozkladu a vadný potenciometr nastavení linearity. Závady, které se už nepodařilo odstranit, jako slabý zvuk a horizontálně z jedné strany zúžený obraz, jsou zřejmě způsobeny vyčerpanými katodami elektronek, které je asi možné sehnat nebo nahradit podobnými, ale do takových detailů asi už nemá smysl jít. Podstatou bylo připomenutí si, jakou úroveň měla tato technika před více než 50 roky a přitom možná ještě dokázala navodit nádhernou rodinnou pohodu při sledování jen jednoho TV programu.

 

Líbí se mi: